۱۴ خرداد ۱۴۰۲
جستجو در وبگاه

مدیر گروه :  رحیم حداد

رحیم حداد
  • زمان تأسیس : 1382/06/25
  • امکانات گروه :

(Department of Biotechnology)

گروه بیوتکنولوژی در سال 2003 (1382) با  3 استادیار تأسیس و در سال 2004 (1383) با جذب پنج دانشجو در رشته بیوتکنولوژی کشاورزی، در مقطع کارشناسی ارشد فعالیت خود را شروع کرد. در سال 2013 (1392) دوره دکتری رشته بیوتکنولوژی گیاهی با جذب 4 دانشجو به گروه اضافه شد. گروه در حال حاضر دارای 5 هیئت علمی (3 دانشیار) با تخصص در علوم ژنتیک گیاهی، مهندسی ژنتیک، فنون کشت­بافت گیاهی، بیولوژی گیاهی و میکروبی، اصلاح نباتات و سایر علوم مرتبط با فناوری زیستی گیاهی - میکروبی می­باشد. فعالیت پژوهشی گروه در زمینه­های مختلف از جمله بیولوژی مولکولی، همسانه­سازی ژن و انتقال و بیان آن در باکتری­ها و گیاهان، ریزازدیادی گیاهی (درختان میوه، گیاهان زینتی، زراعی و دارویی)، متابولیت­های ثانویه گیاهان دارویی، مطالعه تنش­های زیستی و غیرزیستی در شرایط گلخانه و درون شیشه (In vitro) متمرکز می­باشد. در حال حاضر فعالیت­های گروه در دو آزمایشگاه مجهز بیولوژی مولکولی و کشت­بافت (هرکدام با کارشناس ارشد با تجربه و زبده professional) و یک باب گلخانه تحقیقاتی با امکـانات نسـبتاً مناسب در حـال انجام می­باشد. در سال 2011 مدیریت کارشناسی رشته فضای سبز با دو هیئت علمی (استادیار)با تخصص در علوم باغبانی و بیوتکنولوژی گیاهان باغی و فضای سبز به این گروه سپرده شد.

گروه تلاش می کند فعالیت­ های دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری را در جهت پژوهش­ های کاربردی هدایت نماید، هر چند از پژوهش­های بنیادی نیز غافل نمی­ باشد. اکثر پژوهش ­های دانشجویان بصورت مقاله منتشر شده است که نتیجه آن چاپ بیش از 110 مقاله ISI و علمی- پژوهشی داخلی و خارجی و ارایه و چاپ بیـش از 300 مقالـه در کنـفرانس­های علمی ملی و بیـن­المللی داخلی و خارجی می ­باشد. علاوه بر آن تاکنون ترادف نوکلئوتیدی حدود 100 ژن جدید در پژوهش ­های گروه شناسایی و در بانک جهانی NCBI به ثبت رسیده است. تهیه فورمولاسیون محیط­ کشت­ های جدید ریزازدیادی گیاهان، بویژه پایه­ های رویشی درختان میوه هسته­ دار و پسته از دیگر موفقیت­ های گروه می­ باشد. در حال حاضر تعداد دانشجویان گروه بالغ بر 100 نفر در مقطع کارشناسی فضای سبز، حدود 30 نفر کارشناسی ارشد و 7 نفر در مقطع دکتری بیوتکنولوژی می­ باشد.

با همت و پیگیری این گروه و گروه مهندسی تولید و اصلاح نباتات و همکاری پژوهشگاه­های زیست­فناوری مجله انگلیسی زبان با رتبه علمی -­ پژوهشی Iranian Journal of Gerantics and pant Breeding (IJGPB) در سـال 2011 راه ­اندازی شد.

اعضای هیئت علمی مهندسی بیوتکنولوژی کشاورزی

رحیم حداد

 رحیم حداد


  • رتبه علمی : دانشیار
  • مدرک تحصیلی : دکتری تخصصی
رامین حسینی

 رامین حسینی


  • رتبه علمی : دانشیار
  • مدرک تحصیلی : دکتری تخصصی
قاسمعلی گروسی

 قاسمعلی گروسی


  • رتبه علمی : دانشیار
  • مدرک تحصیلی : دکتری تخصصی
فاطمه دهقان نیری

 فاطمه دهقان نیری


  • رتبه علمی : دانشیار
  • مدرک تحصیلی : دکتری تخصصی

گرایش ها و مقاطع تحصیلی در مهندسی بیوتکنولوژی کشاورزی

رجمقطع تحصیلی عنوان رشتهبرنامه جامعسرفصل دروسزمان تأسیس
1دکتریبیوتکنولوژی کشاورزی
2کارشناسی ارشدبیوتکنولوژی کشاورزی
بروزرسانی : سه شنبه 19 بهمن 1395 - 13:27:06
مسئولیت تولید و بروزرسانی محتوای این صفحه بر عهده ---- است.