۱۴ بهمن ۱۴۰۱
جستجو در وبگاه

ورودی شرقی دانشگاه

دانشگاه بین المللی امام خمینی رحمه اله علیه از سال 1370و پس از تصویب قانون تاسیس آن در مجلس شورای اسلامی ایران کار خود را آغاز کرد و تاکنون پذیرای مهمانان گرانقدری از 100 کشور جهان بوده و افتخار میزبانی گستره فرهنگی به وسعت تمام جهان را دارد به طوریکه دانشجویانی از کشورهای مختلف در بیش از 30 رشته ی تحصیلی در مقطع کارشناسی، بیش از 70 رشته ی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و 30 رشته تحصیلی در مقطع دکتری و با تعداد 33 گروه آموزشی در دانشگاه مشغول تحصیل علم و دانش هستند. که از سال 85 تاکنون رشدی 60 درصدی را در تأسیس و راه اندازی رشته های تحصیلی جدید نشان می دهد.


در حال حاضر 7 دانشکده ی علوم و تحقیقات اسلامی، ادبیات و علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، فنی و مهندسی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، معماری و شهرسازی و مرکز آموزش زبان فارسی  در دانشگاه فعال می باشند و 6509 دانشجوی ایرانی و 693 دانشجوی غیرایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و در بیش از100 رشته¬ ی تحصیلی و 925 دانشجوی غیرایرانی زبان آموز به تحصیل در این دانشگاه اشتغال دارند. دانشکده ها دارای امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب، از جمله بیش از 60 آزمایشگاه مجهز تخصصی و کارگاه، رصدخانه، گلخانه و مزرعه ی تحقیقاتی، بیش از 10 پایگاه رایانه ای و سالن های همایش مستقل هستند. در مرکز آموزش زبان فارسی، تاکنون بیش از 4 هزار  دانشجو از 90 ملیت مختلف پذیرش شده اند. این مرکز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان تنها مرجع رسمی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در کشور انتخاب شده است. تعداد 300 عضو هیأت علمی در حال تدریس و فعالیت علمی و پژوهشی در دانشگاه هستند که حدود 88 درصد از آنها دارای مرتبه ی علمی استادیار و بالاتر بوده و همگی در رشته های تخصصی خود جزء نخبگان علمی محسوب می شوند. علاوه بر این اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای تألیفات، اختراعات و دستاوردهای علمی فراوانی در سطح ملی و بین المللی هستند که کسب رتبه ی نخست ترجمه کتاب در سال 83، کسب عنوان مقاله ی پراستناد سال های 2005 تا 2010 در رشته ی ریاضی، انتشار 334 مقاله ی ISI، 137 عنوان تألیف و ترجمه ی کتاب و ثبت 15 اختراع از سال 85 تا کنون از جمله ی این دستاوردها محسوب می شود.
دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با در نظر گرفتن اولویت ها و نیازهای علمی کشور و به منظور تأمین نیروی انسانی کارآمد و مؤثر بخش های مختلف، اقدام به برگزاری دوره های جدید دکتری نموده است که از آن جمله می توان به دوره  ی دکتری مهندسی معماری با گرایش ساختمان ها و مجموعه های نیروگاهی و دوره ی دکتری آینده پژوهی از سال 87 اشاره نمود که هر دو برای اولین بار در کشور و توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه طراحی و راه اندازی گردیدند
روند فعالیت‌های پژوهشی انجام شده اعضای هیأت علمی دانشگاه نشان از افزایشی درخور توجه دارد. رسیدن از یک مقاله معتبر در سال 1369، یک عنوان ترجمه کتاب در سال 67 و سه مقاله کنفرانس در سال 64 به 448 مقاله ی ISI، 952 مقاله ی کنفرانس ملی و بین المللی، 226 عنوان تألیف و 54 عنوان ترجمه ی کتاب و همچنین ثبت 18 عنوان اختراع فقط در 10 سال گذشته، بیان کننده ی گوشه‌ای از جلوه‌های این ارتقای علمی و پژوهشی است.
دانشجویان دانشگاه نیز در زمینه ی فعالیت های پژوهشی حائز رتبه های درخشانی شده اند که از آن جمله می توان به کسب مقام اول طراحی خودروی هیبریدی، مقام دوم طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین و مقام سوم دانشجویان مبتکر در سطح ملی و در بین دانشگاه های کشور در دوسال گذشته اشاره نمود. بخش ارتباط با صنعت دانشگاه در سال 1372 با هدف ایجاد امکان ارتباط با صنایع و ارگان های خارج از دانشگاه شکل گرفت و فعالیت آن از یک عنوان در سال 78 به حدود 140 طرح پژوهشی داخلی و 41 طرح پژوهشی خارج از دانشگاه طی 10 سال اخیر، افزایش یافته است.
کتابخانه ی مرکزی دانشگاه در مساحتی بالغ بر 4060 متر مربع احداث شده است و منابع علمی چاپی آن عبارت است: 115840جلد کتاب فارسی و عربی، 20398جلد کتاب خارجی ، 55 عنوان نشریه ی فارسی و خارجی جاری، بیش از 8 هزار عنوان نشریه ی فارسی و خارجی آرشیو و 152 عنوان طرح پژوهشی و 3488 عنوان پایان نامه. در زمینه منابع الکترونیکی دسترسی تمام متن به بانک های اطلاعاتی و سیف فهرستگان فراهم شده است. ارائه  ی خدمات به مراجعان به صورت ماشینی و از طریق سیستم اتوماسیون کتابخانه ی مرکزی انجام می شود. همچنین دانشگاه دارای 5 عنوان نشریه  علمی –پژوهشی و 14 عنوان نشریه تخصصی غیر مصوب است.
از جمله اقدامات زیربنایی دانشگاه در حوزه فناوری اطلاعات می توان به اتصال از طریق فیبرنوری به مخابرات کشور و نصب و اجرای شبکه داخلی پرسرعت در تمامی دانشکده ها و مراکز آموزشی و اداری دانشگاه و ارتقای پهنای باند اینترنت دانشگاه از 20 مگابیت بر ثانیه به 170 مگابیت بر ثانیه و پیاده سازی طرح ابرایانش ابری اشاره کرد.

 

بروزرسانی : سه شنبه 20 خرداد 1399 - 11:55:09
مسئولیت تولید و بروزرسانی محتوای این صفحه بر عهده ---- است.