۲۸ دی ۱۳۹۶
جستجو در وبگاه

مرکز مشاوره

با یکی دو کس مشاوره کن در اموری که پرخطر بینی

کز یک آیینه پیش رو بینی وز دو آیینه پشت سر بینی

دانشگاه محیطی آموزشی و علمی است که از جنبه شکل و محتوا با محیط‌‌ های آموزشی قبل از دانشگاه متفاوت است. نقش اولیه و معمول شما در محیط دانشگاه در ارتباط سه گانه دانشجو، استاد و مفاد درسی خلاصه می‌شود و به همین دلیل توقع عمومبالا است که با برنامه ریزی مناسب و مطلوب درس بخوانید تا به موفقیت و پیشرفت تحصیلی نایل شوید. نقش واقعی و معنایی دانشجو به این مختصر محدود نمی‌شود، بلکه انتظار می‌رود فردی آگاهانه به مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باشد. منطقی و عاقلانه در مسایل و مشکلات عمل کنید و اموری را همطراز و حتی بالاتز از دروس دانشگاهی بدانید و در آن جهت تلاش کنید.

در جنبه و مفهوم دیگر، محیط دانشگاه علاوه بر سه عامل دانشجو، درس و استاد مسایل و جنبه های دیگری چون جو فیزیکی- روانی، محیط تفریحی و ورزشی، تعامل و برخورد با کارمندان و مسئولان، رابطه و تعامل با دیگر دانشجویان و بسیاری جنبه ها را در بردارد که سازگاری با آن ها تلاش خاصی را می‌طلبد، با این وصف محیط فیزیکی و روانی قابل تصور و موجود برای دانشجو، محیط پیچیده و خاصی است که سازگاری با آن، ذهن فعال و تلاش مستمر و قابل ملاحظه را لازم دارد.

محیط دانشگاه پذیرای دانشجویان دارای خرده فرهنگ‌های مختلف و حتی فرهنگ‌های ملل مختلف است. این تنوع فرهنگی، در بعد مثبت و مفید توان و تحمل افراد را افزون می‌کند و به دنبال آن به انعطاف پذیر ی شما کمک می‌کند. علاوه بر آن می‌تواند به طور ضمنی و از طریق آموزش‌های اجتماعیو تاخود آگاه موجب تحول و ارتقای شخصیت شما بشود و بلوع روانی و اجتماعی را سرعت بخشد. همراه با همه ویژگی های دانشگاه و بنا به ماهیت و موقعیت دانشگاهی که مختصرآ اشاره شد در این محیط چند نوع مشکل نیز قابل وقوع است. بخشی از این مشکلات فردی و برون دانشگاهی است که عمدتا با دانشجو به دانشگاه آورده می‌شوند. بخشی دیگر در محیط دانشگاه به وجود می‌آیند. و بیشتر در برخورد با عوامل فوق الذکر ایجاد می‌شوند. این مشکلات ناشی از سازگاری ناقص یا عدم سازگاری هستند. مشکلات دانشجویی دامنه ی گسترده‌ای دارد. گروهی از دانشجویان از مشکلات ارتباطی و عاطفی رنج می‌برند و این گروه نحوه‌ی روابط مطلوب و مناسب را نمی‌دانند. بنابراین یا گوشه گیر و منزوی می‌شوند یا به دیگران وابسته هستند. در روابط اجتماعی جور و جراتمند نیستند یا به شکل پرخاشگرانه برخورد می‌کنند. گروه دیگر که فراوانی آن بیش از سایر موارد است روش مناسب زندگی را نمی دانند وغالباً در چرخه خواب - بیداری - تغذیه- پرداختن به خود، ورزش و تفریح مناسب شیوه‌ی مطلوبی را تنظیم و اجرا نمی کنند. گروه سوم با علایمی هم چون ناامیدی، دلتنگی،کمبود اعتماد به نفس، نگرانی، اعمال و افکار تکراری و اضطرابی، ترس یا فرار از موقعیت‎های مختلف روبه رو هستند.همراه با مشکلات مذکور مسایل شدید یا وخیم که بهندرت اتفاق می‌افتند نیزمطرح هستند. در هر حال ناراحتی‌ها و رنج های مختلفی برای دانشجویان ایجاد می‌شودکه بیشتر در قالب دسته هایبالا طبقه‌بندی می‌شوند اما در مجموع هر نوع و نمونه‌ای از مشکلات روانی وخیم همچون روان پریشی (به هم ریختگی کامل نظام روانی فرد)تا روان نژندی یا روان آزردگی ها برای دانشجویان به وجود می‌آید. با در نظر داشتن چنین شرایطی است که کلیه دانشگاه‌ها در سراسر دنیا پراکنده و مووسساتی را دایر می کنند که تلاش می کنند : تا اولاً مشکلات روانی دانشجویان را بشناسند و در صد رفع یا تعدیل اینمشکلات برآیند،ثانیاً راهکارهایی را برای برنامه‌ریزی و اعمال می‌کنند که دانشجو کمتر به مشکلات مذکور مبتلا شده یا به عبارتی به پیشگیری مقدم بر مداخله توجه دارند.

مرکز مشاوره‌ی دانشجویی نیز به منظور پیشگیری از مشکلاتروانی و مداخله به موقعدر مسایل روانی دانشجویان فعالیت می‌کند. این مرکز با کادر تخصصی روان‌شناسی، روان‌پزشکی و مددکاری طی روزهای هفته فعالیت می‌کند.به شیوه‌های مختلف چه از طریق برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی، تهیه و نشر بروشور و کتابچه و چه به صورت حضوری بهجمع دانشجویی وارد شودتا به طور مستقیم و ازنزدیک از مشکلات دانشجویان کسب اطلاعکند و در جریان مشکلات دانشجویان قرار گیرد.

از شما تقاضا داریم هر گونه مشکل خود یا دوستانتان را طبقبرنامه‌ای که به آگاهی می‌رسد به مرکز اطلاع دهید. خوشحال می‌شویم به شمایاری دهیم تا بهتر بتوانیدبا مشکلات خود روبه روشوید در کمال همدلی مشکل شما را مشکل خود دانسته و تا حد کنترلیا رفع مشکلبا شما هستیم.

وظایف وفعالیت‌ها:

-ارایه‌ی خدمات مشاوره:

تیم تخصصی مرکز مشاوره دانشگاه شامل روانپزشک، روانشناس، مشاوره خانواده و ازدواج، مشاوره تحصیلی و مددکار اجتماعی است. متخصصان این مرکز به شیوه‌های گوناگونی خدماتدرمانی ارایه می‌کنند که مهمترین آنها عبارتند از : مشاوره و روان درمانی، راهنمایی و مشاوره تحصیلی، راهنمایی و مشاروپیش از ازدواج، مشاوره خانواده درمانی، مشاورهتلفنی، مشاوره در خوابگاه‌ها،سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی.

- مشاوره و روان درمانی:

مراجعین در این نوع مشاوره به صورت حضوری جهت رفع مشکلات جدی تر یاری می‌شوند.

- راهنمایی و مشاروه تحصیلی:

افرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیلی می‌باشند و یا درصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود هستند و یا دچار مشکل یادگیری می‌باشند که این مسئله باعث افت تحصیلی در دروس و ..... گردیده است می‌توانند از این نوع مشاوره بهره‌مند شوند.

- راهنمایی و مشاوره پیش از ازدواج:

افرادی که قصد همسر گزینی را دارند، با معیارهای علمی انتخاب آشنا شده و راهنمایی‌های لازم را دریافت می‌کنند.

- مشاوره خانواده درمانی:

افرادی که علاقمند می‌باشند به زندگی مشترک خود معنای عمیق‌تری ببخشند و یا دچار مشکلات خانوادگی هستند جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند.

- مشاوره تلفنی:

جهت افزایش دسترسی دانشجویان به خدمات مشاوره‌ای در مواقع بحرانی و نیز تسهیل ارتباط دانشجویانی که برای مراجعه حضوری معذوریتهای خاصی (مثل خجالتی بودن و یاتمایل به ناشناس ماندن) دارند، خدمات مشاوره تلفنی به دانشجویان انجام می‌شود.

- مشاوره در خوابگاه:

مرکز مشاوره برای دانشجویانی که درخوابگاه‌ها اسکان دارند اقدام به ارایه‌ی خدمات مشاوره‌ای در داخل خوابگاه نموده است که افراد می‌توانند جهت مشاوره به دفتر مشاوره خوابگاه مراجعه نمایند.

- سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی:

مرکز مشاوره دانشگاه به منظور افزایش سطح خدمات رسانی، اقدام به برگزاری جلسات سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی در زمینه های مختلف می‌نماید.

سایر خدمات :

  • انجام امور مددکاری و بررسی وضعیت دانشجویان و تشکیل پرونده‌های مددکاری در خصوص تخفیف شهریه و خوابگاه و تغذیه رایگان.
  • بررسی وضعیت دانشجویان موارد خاص و تشکیل پرونده جهت کمیسیون موارد خاص.

برنامه حضور مشاورین در طول هفته:

نام و نامخانوادگی روزهای حضور ساعات حضور
دکتر محمد رضا جلالی

شنبه

دوشنبه

13:30 الی 19

14:30 الی 19

دکتر محمد زرگر

یک شنبه

دوشنبه

سه شنبه

16 الی 19

16 الی19

16 الی 19

مریم شرفی

دو شنبه

سه شنبه

8 الی 16:30

8الی 16:30

دکتر جواد احمدی چهارشنبه 12:30الی 16:30
دکتر علی نیک یار دوشنبه 12 الی 14
دکتر سمیه کشاورز چهارشنبه 13:30 الی 16:30
شهربانو فرجی اینانلو تمام وقت
فاطمه علی محمدی تمام وقت
اعظم زینلی تمام وقت

مشاوره درخوابگاه:

خوابگاه خواهران (شهیدباهنر):

دو شنبه‌ها از ساعت 8 الی 16:30

سه شنبه‌ها از ساعت 8 الی 16:30

خوابگاه برادران (ابوترابی):

دو شنبه‌ها از ساعت 16 الی 19

شعبات و دفاتر محل ارایه‌ی خدمات:

شعبه‌ی شماره‌ی 1: شعبه‌ی مرکزی واقع در طبقه دوم ساختمان آینده پژوهی - تماس با مرکز : 33901777-028

شعبه‌ی شماره‌ی2: محل خوابگاه‌های خواهران و برادران واقع در مجتمع خوابگاه‌های دانشجویی.

کارشناسان مرکز:

ردیف نام و نام خانوادگی سمت شماره تماس
1 دکتر علیرضا کاکاوند مدیر مرکز 33901776-028
2 شهربانو فرجی کارشناس ارشدمرکز مشاوره 33901775-028
3 فاطمه علیحمدی کارشناس ارشد مرکز 33901783-028
4 زینب زراعت جو کارشناس مرکز 33901777-028

بروزرسانی : چهارشنبه 12 مهر 1396 - 07:19:04
مسئولیت تولید و بروزرسانی محتوای این صفحه بر عهده ---- است.