۱۶ مرداد ۱۳۹۹
جستجو در وبگاه

درباره ما

روابط  ایران و جهان عرب،  همواره از  پیچیدگى‌ و ظرافت‌های خاصی برخوردار بوده است. این مساله در خصوص قشر جوانان و تحصیل کردگان دانشگاهی که موتور محرک اصلی جوامع محسوب می شوند، دارای اهمیت بسیار بالایی است که اهتمام به آن می تواند تاثیرات گسترده ای در عرصه های گوناگون داشته باشد. با این همه و علی رغم وجود اشتراکات فراوان باید گفت متاسفانه از این ظرفیتها استفاده بهینه نشده است و حتی برخی مناسبات و تعاملات در پی حساسیت ها و تحولات نظیر رخدادهای پس از بیداری اسلامی در جهان عرب با پیچیدگی­ های بیشتری مواجه شده و در برخی مواقع چاره‌جویى در رفع موانع و ایجاد زمینه های همکاری ها دشوارتر شده است.  باید پذیرفت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جهان عرب کمتر از ظرفیت های علمی-آکادمیک و دیپلماسی فرهنگی و گفت‌وگو بهره جسته است و عمدتا روابط علمی و فرهنگی این دو حوزه  تابع شرایط و جریانات جهانی بوده است. دلیل واضح وآشکار این وضعیت این است که امروزه  شمار کسانى که در ایران وجهان عرب به خصوص در حوزه جوانان به صورت جدی مسائل یکدیگر را با هدف کوشش برای رفع منازعات وسوء تفاهمات پى مى‌گیرند،  بسیار اندک است و این وضعیت با توجه به تشدید و گسترش افراط‌گرایی و جریان‌های تکفیری در جهان عرب بر دیوارهای بلند جدایی وسوء تفاهمات افزوده است .

با توجه به گفتمان جاری در جمهوری اسلامی ایران و تلاش‌های مستمری که دولت در مسیر حل و فصل مسائل و چالش‌ها از طریق منطق مذاکره وگفت‌وگو تاکید می کند، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی رسمی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی با کمک دانشگاه ها بویژه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) که دارای ظرفیت ها، توانمندی ها و تجربیات بسیار بالا در عرصه بین المللی است می‌تواند نقش واسطه را در برپایی گفت‌وگوهای علمی و فرهنگی ایران و جهان عرب با بهره‌گیری از ظرفیت فرهنگی و علمی جوانان و تحصیل کردگان بر عهده گیرد.

بر این باوریم، این امر علاوه بر تاثیرات دوجانبه بر مناسبات جمهوری اسلامی ایران با سایر ملل بویژه  جهان اسلام نیز تاثیرگذار خواهد بود.در فرجام باید این نکته را بیان کرد که اهمیت این تعاملات در گام نخست فراهم کردن زمینه برای شنیدن، فهم و شناخت  متقابل از  مواضع طرفین است  و پیروى نکردن آن از پاره‌اى الزامات مربوط به پذیرش اولیات گفت‌وگو که همان سعه صدر و فراخ اندیشی است،  می‌تواند  آن را در دستیابى به اهداف تعیین شده و مورد انتظار ناکام  سازد .

 

بروزرسانی : چهارشنبه 12 تیر 1398 - 14:18:13
مسئولیت تولید و بروزرسانی محتوای این صفحه بر عهده ---- است.