جمعه 14 بهمن 1401

آشنایی با دانشگاه

دانشگاه بین المللی امام خمینی رحمت الله علیه،‏ از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور است که باید آن را دستاورد انقلاب اسلامی و مولود مبارک آن دانست. این دانشگاه که به نام مقدس بنیانگذار جمهور اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) مزین است، در سایه ­ی اراده و تلاش خالصانه مسئولان آن می کوشد ضمن کمک به گسترش تحصیلات آموزش عالی در ایران، به تربیت متخصصان متعهد برای خودکفایی علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی و جهان پرعظمت اسلام بپردازد و بر پایه‏ ی یک رسالت جهانی به موازات نشر علوم، فنون و ترویج معارف اصیل اسلامی در سطح بین المللی، زمینه های لازم را برای توسعه تحقیقات و نوآوری در ایران و انتقال آن به کشورهای اسلامی فراهم آورد. دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) به عنوان تنها دانشگاه بین المللی در میان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور در عرصه­ ی تربیت دانشجویان غیرایرانی فعالیت دارد.

لایحه ­ی تأسیس یک دانشگاه بین المللی اسلامی در دی ماه سال 1362 در مجلس شورای اسلامی ایران به تصویب رسید و دانشگاه با نام دانشگاه بین المللی قدس آغاز به کار نمود. در سال 1370 دانشگاه با مجتمع آموزش عالی دهخدا ادغام گردید و با نام دانشگاه بین المللی امام خمینی رَحمَة الله عَلیه، فعالیت رسمی خود را به صورت یک دانشگاه جامع آغاز کرد. اساسنامه ­ی دانشگاه نیز در تیر ماه سال 1377در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

ارکان دانشگاه بین المللی امام خمینی شامل هیأت امنا، رئیس دانشگاه و شورای دانشگاه است. اعضای هیأت امنای دانشگاه را، رئیس جمهور به عنوان رئیس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان نایب رئیس و 6 تا 8 نفر از وزیران، نمایندگان مجلس و سایر شخصیت های برجسته علمی و کشوری و همچنین استاندار قزوین تشکیل می دهند.

با گذشت دو دهه از فعالیت های چشمگیر دانشگاه در عرصه­ های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی، در سایه ­ی توجه­ ویژه ­ی مقام معظم رهبری مبنی بر این که "دانشگاه بین المللی امام خمینی آبروی نظام است" و همچنین تأکید ریاست محترم جمهور در خصوص این که "جایگاه دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) باید در شأن نام بزرگ آن ارتقا یابد." دانشگاه در مسیر ارتقا و تحول قرار دارد.

در حال حاضر 7 دانشکده ­ی علوم و تحقیقات اسلامی، ادبیات و علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، فنی و مهندسی، دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی، معماری و شهرسازی و مرکز آموزش زبان فارسی  در دانشگاه فعال می باشند و 6300 دانشجوی ایرانی و 530 دانشجوی غیرایرانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و در 107 رشته­ ی تحصیلی و 260 دانشجوی غیرایرانی در دوره ­ی زبان آموزی زبان فارسی به تحصیل اشتغال دارند. دانشکده ها دارای امکانات و تجهیزات آموزشی مناسب، از جمله بیش از 60 آزمایشگاه مجهز تخصصی و کارگاه، رصدخانه، گلخانه و مزرعه­ ی تحقیقاتی، بیش از 10 پایگاه رایانه ای و سالن های همایش مستقل هستند. در مرکز آموزش زبان فارسی، تاکنون 3730 دانشجو از 90 ملیت مختلف پذیرش شده اند. این مرکز از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان تنها مرجع رسمی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در کشور انتخاب شده است.

تعداد 300 عضو هیأت علمی در حال تدریس و فعالیت علمی و پژوهشی در دانشگاه هستند که حدود 88 درصد از آنها دارای مرتبه ­ی علمی استادیار و بالاتر بوده و همگی در رشته های تخصصی خود جزء نخبگان علمی محسوب می شوند. علاوه بر این اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای تألیفات، اختراعات و دستاوردهای علمی فراوانی در سطح ملی و بین المللی هستند که کسب رتبه ­ی نخست ترجمه کتاب در سال 83، کسب عنوان مقاله­ ی پراستناد سال های 2005 تا 2010 در رشته ­ی ریاضی، انتشار 334 مقاله­ ی ISI، 137 عنوان تألیف و ترجمه ­ی کتاب و ثبت 15 اختراع از سال 85 تا کنون از جمله ­ی این دستاوردها محسوب می شود.

دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) با در نظر گرفتن اولویت ها و نیازهای علمی کشور و به منظور تأمین نیروی انسانی کارآمد و مؤثر بخش های مختلف، اقدام به برگزاری دوره های جدید دکتری نموده است که از آن جمله می توان به دوره­ ی دکتری مهندسی معماری با گرایش ساختمان ها و مجموعه های نیروگاهی و دوره­ ی دکتری آینده پژوهی از سال 87 اشاره نمود که هر دو برای اولین بار در کشور و توسط اعضای هیأت علمی دانشگاه طراحی و راه اندازی گردیدند. در حال حاضر در دانشگاه 41 رشته­­ ی تحصیلی در مقطع کارشناسی، 54 رشته­ ی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و 12 دوره ­ی دکتری دایر هستند که از سال 85 تاکنون رشدی 60 درصدی را در تأسیس و راه اندازی رشته های تحصیلی جدید نشان می دهد.

دفتر دانشجویان ­استعداد درخشان دانشگاه با هدف شناسایی، حمایت و هدایت دانشجویان ممتاز دانشگاه و فراهم نمودن امکانات رفاهی و آموزشی و اعتلا و ارتقای سطح علمی آنان در سال 1386 تشکیل گردید. برگزاری المپیادهای دانشجویی متمرکز و نیمه متمرکز از دیگر وظایف این دفتر است.

رسالت بنیادین هر دانشگاهی در کنار آموزش، تولید علم است. دانشگاه بین المللی امام خمینی با مسؤولیتی فراملی و با شناخت اهمیت ارتقای علمی کشور در سطح بین المللی همواره توجهی ویژه به امر پژوهش به عنوان اساس تولید علم داشته است. در این راستا، در حوزه پژوهشی، به دستاوردهای چشمگیری رسیده است.

روند فعالیت‌های پژوهشی انجام شده اعضای هیأت علمی دانشگاه در بیست سال گذشته نشان از افزایشی درخور توجه دارد. رسیدن از یک مقاله معتبر در سال 1369، یک عنوان ترجمه کتاب در سال 67 و سه مقاله کنفرانس در سال 64 به 448 مقاله ­ی ISI، 952 مقاله­ ی کنفرانس ملی و بین المللی، 226 عنوان تألیف و 54 عنوان ترجمه­ ی کتاب و همچنین ثبت 18 عنوان اختراع فقط در 10 سال گذشته، بیان کننده ­ی گوشه‌ای از جلوه‌های این ارتقای علمی و پژوهشی است.

دانشجویان دانشگاه نیز در زمینه ­ی فعالیت های پژوهشی حائز رتبه های درخشانی شده اند که از آن جمله می توان به کسب مقام اول طراحی خودروی هیبریدی، مقام دوم طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین و مقام سوم دانشجویان مبتکر در سطح ملی و در بین دانشگاه های کشور در دوسال گذشته اشاره نمود.

بخش ارتباط با صنعت دانشگاه در سال 1372 با هدف ایجاد امکان ارتباط با صنایع و ارگان های خارج از دانشگاه شکل گرفت و فعالیت آن از یک عنوان در سال 78 به حدود 140 طرح پژوهشی داخلی و 41 طرح پژوهشی خارج از دانشگاه طی 10 سال اخیر، افزایش یافته است.

کتابخانه ­ی مرکزی دانشگاه در مساحتی بالغ بر 4060 متر مربع احداث شده است و منابع علمی چاپی آن عبارت است: 93290 جلد کتاب فارسی و عربی، 19130 جلد کتاب خارجی ، 100 عنوان نشریه­ ی جاری، 7440 عنوان نشریه ی آرشیو و بیش از 115 عنوان طرح پژوهشی. در زمینه منابع الکترونیکی دسترسی تمام متن به بانک های اطلاعاتی: ProQuest، Science Direct، IEEE، Oxford، EBSCO، Springer، MathSciNet، ISI، SAGE و سیف فهرستگان فراهم شده است. ارائه ­ی خدمات به مراجعان به صورت ماشینی و از طریق سیستم اتوماسیون کتابخانه­ ی مرکزی انجام می شود.

از جمله اقدامات زیربنایی دانشگاه در حوزه فناوری اطلاعات می توان به اتصال از طریق فیبرنوری به مخابرات کشور و نصب و اجرای شبکه داخلی پرسرعت در تمامی دانشکده ها و مراکز آموزشی و اداری دانشگاه و ارتقای پهنای باند اینترنت دانشگاه از 20 مگابایت به 100 مگابایت اشاره کرد. همچنین اکثر فرآیندهای اداری و مدیریتی دانشگاه بین المللی امام خمینی با توجه به برخورداری از امکانات بروز فناوری اطلاعات به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه های جامع آموزشی ـ پژوهشی و اداری انجام می پذیرد.

بخش آموزشی و اداری دانشگاه در زمینی به مساحت 76 هکتار و در شمال شهر قزوین قرار دارد و متشکل از ساختمان دانشکده ها، ساختمان های اداری، مسجد دانشگاه و کتابخانه مرکزی است. مجمتع خوابگاه های دانشگاه در زمینی به مساحت 24 هکتار در 1 کیلومتری جنوب سایت اصلی احداث گردیده و شامل مجتمع های خوابگاهی، تأسیسات ورزشی سرپوشیده و روباز، مرکز بهداشت و مرکز مشاوره و مرکز آموزش زبان فارسی است. سایت سوم در شمال سایت اصلی قرار دارد و ظرف دو سال آینده اولین شتابگر ملی ذرات در ایران و در خاورمیانه در آن احداث خواهد شد.

یکشنبه 6 تیر 1395 - 14:40:20