یکشنبه 6 بهمن 1398

کانون های فرهنگی و هنری

نهادهای مدنی، مکانی برای گردآوری و هدایت جامعه در جهت پیشرفت و تکامل محسوب می شود. ضرورت ایجاد و فعالیت این گونه نهادها در عرصه دانشگاهی به عنوان مهمترین مراکز تربیت نیروی انسانی بیش از سایر بخش های جامعه مشهود است و تأسیس کانون های فرهنگی - هنری در دانشگاه ها را می توان گامی در این جهت دانست.

زمینه فعالیت کانون های موجود در دانشگاه ها عبارتند از: شعر و ادب- موسیقی صنایع دستی هنرهای تجسمی هلال احمر فیلم و عکس ایران گردی و ایرانشناسی مطالعه و گفتگو محیط زیست و اکوتوریسم تئاتر و هنرهای نمایشی- کارآفرینی معضلات اجتماعی

فکر نظام مند کردن و ساماندهی کانون ها در قالب تشکلی کارآمد و فراگیر با کارکردهای فرهنگی و اجتماعی گسترده و ساختاری مدنی، از سال 76 در مجموعه وزارت علوم قوت یافته و در سال 79 طرح ساماندهی آن ها به صورت آیین نامه تشکیل کانون های فرهنگی و هنری به دانشگاه ها ابلاغ شد.

کانون ها تحت نظارت و با مجوز مدیریت فرهنگی دانشگاه مطابق آیین نامه کانون های فرهنگی دانشجویان تشکیل می گردد. بالاترین مرجع تصمیم گیرنده آن مجمع عمومی و مدیریت کانون بر عهده شورای مرکزی آن است که از طریق انتخابات مجمع عمومی از میان اعضا تعیین می شود. مجموعه اهداف، شرح وظایف، تشکیلات، دستورالعمل ها و مقررات اساسنامه آن که توسط هیأت مؤسس تدوین شده و مورد تأیید مدیریت فرهنگی و مصوب مجمع کانون گشته، مکتوب و مندرج است و کلیه دانشجویان می توانند با پذیرش مفاد اساسنامه به عضویت کانون دلخواه خود در آیند. در ضمن در هر دانشگاه دبیران کانون ها، شورای هماهنگی را تشکیل داده و مدیریت فرهنگی دانشگاه یک نفر از ایشان را برای یک سال به عنوان دبیر منصوب می نماید که شورای مذکور، مسؤولیت سیاستگذاری، هماهنگی و نظارت بر عملکرد کانون ها را عهده دار است.

مجامع کانون های فرهنگی دانشجویان کشور نیز نهادی دانشجویی است که متشکل از کانون های فرهنگی- هنری دانشجویان دانشگاه های کشور است و به تفکیک زمینه های اختصاصی فعالیت کانون ها، مطابق اساسنامه های رسمی مورد تائید اداره کل امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به فعالیت می پردازد. ارکان مجمع عبارتند از: شورای عمومی، شورای مرکزی، کمیته های مجامع، ناظرین و دبیرخانه.

شورای مرکزی مجامع نیز در انتخابات سالانه ای که به همت دبیرخانه مستقر در وزارت علوم برگزار می شود، انتخاب می شوند.

 

کارشناس کانون های فرهنگی و هنری: فاطمه نصرالهی

یکشنبه 14 مهر 1392 - 16:54:57
3450