یکشنبه 11 خرداد 1399

مدیریت فضای سبز

هم زمان با احداث اولین دانشکده در محل دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در سال 1370 فضای سبز اطراف دانشگاه ایجاد شد و پس از آن با احداث دانشکده ها و ساختمان های جدید فضای پیرامون آن ها نیز با کاشت درختان سوزنی برگ که با خاک و محیط سازگاری بهتری داشت شروع شد و بعد از آن انواع درختان و درختچه های زینتی و گل های دائمی و فصلی در محوطه های مختلف دانشگاه کاشته شد.

در سال 1376 با تشکیل اداره فضای سبز و با مشارکت متخصصین در این اداره و ایجاد واحد طراحی فضای سبز دانشگاه ، تحولی درایجاد فضای سبز نوین پدید آمد این فضا با توجه به اصول علمی و فنی توانسته منظره های زیبا و چشم نواز، و همچنین فضای سبز اطراف ساختمان های اداری و محل های آمد و شد مراجعین را با طرحی زیبا و دلنشین متناسب با این محیط آموزشی به وجود آورد.

شرح وظایف اداره :

1- تدوین شرایط مناقصه فضای سبز

2- نظارت بر آبیاری چمن ها و محوطه های فضای سبز و نگهداری و حفاظت از آن ها

3- نظارت بر چمن زنی و اصلاح حاشیه و چمن ها

4- گل کاری و کاشت گل های زینتی

5- کاشت درخت و درختچه های زینتی در سطح دانشگاه

6- سم پاشی و مبارزه با آفات و بیماری های گیاهی

7- طراحی و کاشت محوطه های جدید الاحداث دانشگاه

8- کاشت گونه های مقاوم به بیماری ها و مقاوم به کم آبی

9- احداث شبکه های آبیاری تحت فشار (بارانی قطره ای) به دلیل صرفه جویی در آب

10-هرس درختان و فرم دادن درختچه های زینتی

لازم به ذکر است که کلیه اعمال فوق به همراه فعالیت های روزمره دیگری در سرما و گرما جهت ایجاد محیطی شاد و فرح بخش برای اساتید، همکاران و دانشجویان محترم توسط این قشر زحمت کش گمنام انجام می گیرد.

اهمیت وجود فضای سبز

گسترش روز افزون تاسیسات، ساختمان ها و برج های شهری، محیطی خشن و بی روح ایجاد کرده معماری هر چقدر هم که زیبا باشد ساخته دست بشر است محیطی است بی روح و با آن چه طبیعی است تفاوت دارد وجود گل و گیاه به عنوان زیباترین عنصر هستی نه تنها در شهرها و منازل عامل زیبایی محیط است بلکه عطر دلپذیر و زیبایی متعلق به آن می تواند انسان را به تفکر درباره عظمت پروردگار وادار کند.

برگ درختان سبز در نظر هوشیار                             هر ورقش دفتری است معرفت کردکار

وجود آلودگی هوا و سرو صداهای زیاد (که این ها نیز تحفه بشر به طبیعت است) می طلبد که انسان برای جلوگیری از مضرات آن ها به طبیعت روی آورده و با ایجاد فضاهای سبز، پرچین ها و کاشت درختان قسمتی از آلودگی صوتی ایجاد شده را کم کند و با تلطیف ریه های این کره خاکی اکسیژن مورد نیاز انسان را فراهم ساخته و تنفس و زندگی سالم را برای خود مهیا نماید تا بتواند با نشاط ایجاد شده بیماری های روحی و جسمی خود را کاهش دهد.

طبق گزارشات، هر فرد در محیط زندگی خود 30 تا 40 متر مربع فضای سبز نیاز دارد.

امروزه توسعه فضای سبز در شهرها، ادارات و منازل الزامی است. کشت مجموعه های گیاهی که بخشی از آن شامل گل ها، چمن ها، گیاهان و درختان استاز عوامل مهم در محیط زیست به شمار می رود و نقش عمده ای را در سلامت این محیط برای زندگی مردم ایفا می کند.

پس چه بسا گونه هایی که نسل به نسل گشته و امروزه به دست ما رسیده باید قدر داشته و مانند آثار عتیقه و گرانبها آن ها را مهم بدانیم و این سرمایه بزرگ را با عزمی راسخ به جلو ببریم و به آیندگان بسپاریم.

این درختانند همچون خاکیان             دست ها برکرده اند از خاکدان

با زبان سبز و با دست دراز                از ضمیر خاک می گویند راز

شنبه 30 آذر 1392 - 16:01:04
4745